برگزاری دومین جلسه ستاد برنامه به منظور تصویب بیانیه چشم انداز شهر شیراز

دومین جلسه ستاد تدوین برنامه راهبردی شهر و شهرداری به منظور بررسی ، تایید و تصویب  " بیانیه نهایی چشم انداز شیراز 1420 " در تاریخ 97/12/23 با حضور نماینده و معاونین شهردار، نمایندگان شورای اسلامی شهر شیراز، اعضای دبیرخانه ، شرکت مهندسین مشاور سبزاندیش پایش و تیم مدیریت ناظر بر طرح تشکیل گردید.

در ابتدای جلسه دکتر ابراهیمی معاون برنامه ریزی شهرداری شیراز به عنوان نماینده شهردار و رئیس جلسه ستاد با بیان اینکه اصول حاکم بر تدوین محورهای چشم انداز شیراز براساس اهداف توسعه پایدار و به منظور پیشرفت و کارایی بیشتر، برابری و کاهش فقر و نیز حفظ منابع طبیعی درنظر گرفته شده افزود برگزاری نشست همگانی، جمع آوری دیدگاه ها و نظرات بیش از 200 نفر از کارشناسان در قالب 18 کارگروه تخصصی ، برگزاری 12 کارگاه، انجام نزدیک به 40 مصاحبه عمیق با مدیران و نخبگان شهری، بررسی بیش از 31 سند مرتبط با شهر شیراز در سطح ملی، منطقه ای و محلی، بررسی سند چشم انداز و برنامه راهبردی بیش از 50 شهر در سطح ملی و جهانی، برگزاری جلسات نشست تخصصی و عمومی با یاوران شورا، تکمیل 400 پرسشنامه و بیش از 21000 ساعت کار کارشناسی و تدوین بیش از 1200 صفحه گزارش توسط مشاور از جمله اقداماتی ست که به منظور تدوین سند چشم انداز شهر شیراز انجام گردیده است.

 
 در ادامه با توجه به شعار «شیراز؛ پایتخت فرهنگ و تمدن پارسی» و در نظر داشتن تمامی ابعاد ماهوی و  فرایندی مطالعات، متن بیانیه چشم انداز شهر شیراز به شرح ذیل به تصویب ستاد برنامه رسید.

 

  • شیراز 1420؛ متکی بر قابلیت‌ها و منابع باارزش خود (موقعیت ممتاز مکانی، منابع و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ـ فرهنگی، سرمایه های انسانی جوان و خلاق) و ارتقای ظرفیت‌های توسعه ای درون‌زا، به اقتصادی رقابت‌پذیر و  ارزش‌آفرین مبتنی بر فعالیت‌های گردشگری و ارائه خدمات برتر و پشتیبان تولید در پسکرانه خلیج فارس تبدیل شده، و  زمینه‌ساز فرصت‌های نوین سرمایه‌گذاری است.
  • شیراز 1420؛  رخ نمای فرهنگ، هنر و معماری متعالی ایرانی ـ اسلامی، با ارج‌نهادن به داشته‌های با ارزش خود و ترکیب هنرمندانه آن با ایده‌های نو، زیباترین شهر تاریخی- فرهنگی خاورمیانه لقب گرفته است.
  • شیراز 1420؛ روایت‌گر میراث و ارزش‌های برتر تاریخی- فرهنگی، و الهامبخش صلح و دوستی؛ شهری که ضمن پاسداشت میراث گذشته، با خلق آثار و ارزش‌های نو؛ پایتخت رویدادها و رخدادهای فرهنگی، علمی و هنری در سطح ملی و فراملی است زاینده نشاط اجتماعی و امید به زندگی است.
  • شیراز 1420؛ بواسطه بهره‌برداری پایدار از منابع با ارزش زیست‌محیطی، فرهنگ شهروندی و تدابیر خردمندانه و نوآورانه،  راهنمای ملی در حفظ ارزش‌های طبیعی و زیست‌محیطی ، الگویی  برای شهر پاک ایرانی و ملقب به عنوان شهر زیست‌پذیر‌  و دوستدار ‌محیط‌زیست  است.
  • شیراز 1420؛ ضمن رشد و توسعه زیرساخت‌های نوین شهری، با تکیه بر سیستم حملونقل همگانی و سبز با اولویت حرکت پیاده، دارای حمل و نقلی پایدار، ایمن، انسان‌محور و هوشمند، و زیبنده شهروندانی آگاه و متعهد به فرهنگ ترافیکی است.
  • شیراز 1420؛ با تکیه بر سرمایه انسانی و اجتماعی، و روزآمد در برخورداری از زیرساخت‌ها و فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، الگوی موفق مدیریت هوشمند شهری مبتنی بر "خدمات‌رسانی آسان و سریع" ، "شفافیت و دسترسی آزادانه به اطلاعات" و "مشارکت‌پذیری و اعتماد شهروندان"، زمینه‌ساز ایجاد همکاری‌ها و گفتگوهای منطقه‌ای، ملی و فراملی است.

 
در نهایت مقرر گردید شهرداری شیراز نسبت به ارائه بیانیه چشم انداز در شورای اسلامی شهر شیراز جهت تصویب نهائی اقدام نماید.
 ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
منبع : دبیرخانه برنامه راهبردی شهر و شهرداری شیراز با افق 20 ساله
بازدید ها : ۴۰۸
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

بازدیدکنندگان

بازدید امروز ۴۳
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۷ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۲۲ نفر
کل بازدیدکنندگان ۹۷۳۸ نفر
ارتباط با ما
071-32253479
planning@shiraz.ir
شیراز - خیابان ساحلی حدفاصل کوچه 20-22 پلاک 91
نظرسنجی
میزان رضایت شما از طراحی سایت را بیان کنید؟؟؟
                                                                            

آخرین به روزرسانی پورتال: ۱۳۹۹/۱۲/۱۸